Bieżące informacje Geografia Informatyka Matematyka Praca w szkole Wycieczki  

 

 

 

Rok 2014/2015 Rok 2013/2014 Rok 2012/2013 Rok 2011/2012 Rok 2010/2011 Rok 2009/2010 Rok 2008/2009 Rok 2007/2008  

 

   

 

       

 

 

17.06.2014

Zobaczcie film Adriana Schabenbecka z naszej wycieczki do Niemiec, Szwajcarii i Francji! Jest dostępny po wybraniu zakładki: Wycieczki lub w serwisie You Tube, klikając tutaj. To zwieńczenie naszych wysiłków tradycyjnymi metodami. Warto obejrzeć, a nawet posłuchać...

 

04.06.2014

Nadchodzi koniec roku szkolnego i czas na podsumowanie.

Dziś Michał Mierczak, uczeń drugiej klasy z rozszerzeniem geografii odbierał nagrodę laureata VII Ogólnopolskiej Olimpiady "O diamentowy indeks AGH". To wielkie wyróżnienie, które już na tym etapie otwiera przed nim drzwi uczelni. Michał zdobył również pierwsze miejsce w XXXIV Turnieju Wiedzy o Tatrach, organizowanym przez przedstawicieli Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Miło mi też poinformować, że właśnie ogłoszone zostały wyniki XLIII Ogólnopolskiego Konkursu Statystycznego, w którym Jędrzej Jasiczek, uczeń klasy pierwszej z rozszerzeniem geografii uzyskał tytuł laureata.

W naszym tegorocznym dorobku mamy jeszcze dwóch finalistów Gimnazjalnego Konkursu Geograficznego: Dominika Rafacz i Magdalenę Spytek, oraz zwycięzców XVI edycji Konkursu Wiedzy o Pasterstwie: Anny Trebunia i Jakuba Łukaszczyk.

Wszystkim gratuluję tak wielkich sukcesów, które potwierdzają bardzo dobre przygotowanie i mistrzowskie umiejętności uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem.

 

12.05.2014

Po powrocie z wyjazdu edukacyjnego mamy wiele ciekawych wspomnień i mnóstwo zdjęć dokumentujących nasz pobyt w Niemczech, Szwajcarii i Francji. Jak zwykle przygotowałem relację z tego naszego pobytu na osobnej stronie. Aby ją zobaczyć wystarczy kliknąć na zdjęciu poniżej.

 

03.05.2014

W poniedziałek 05.05.2014 r. o godzinie 19.00 przy parkingu obok budynku szkolnego zostanie podstawiony autokar, który zawiezie nas do Norymbergii. Będziemy jechać całą noc i ok. 9.00 powinniśmy być na miejscu. Kolejny dzień rozpoczniemy od zwiedzania i dopiero wieczorem dotrzemy do budynku, w którym będziemy nocować.  Musicie się zatem do tego odpowiednio przygotować: trzeba wziąć ze sobą prowiant na 24 godziny, trzeba mieć w bagażu podręcznym wszelkie niezbędne rzeczy do ubrania, kosmetyki, aparaty fotograficzne itp. Podczas jazdy autobusem nie będzie możliwości skorzystania z bagażu głównego. Proszę też mieć przy sobie wymagane dokumenty na podróż. W autobusie zajmujemy miejsca zgodnie z wcześniejszym przydziałem. Liczymy na wiele dobrych wrażeń.

Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy opis wyjazdu. Do opisu mogą zostać dołączone ciekawe zdjęcia. Rozstrzygnięcie nastąpi po przesłaniu opisu w formie elektronicznej na mój adres e-mailowy. Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Bardzo mi się spodobała argumentacja moich wychowanków, by ostatni dzień przed przerwą świąteczną nie był taki zwykły. Wyrazili swoje przekonanie, że przed nimi są właśnie najważniejsze święta w roku.

Tak trudno dziś o wspólne przygotowania do świąt, a Oni sami zorganizowali warsztaty, w czasie których przygotowywali ozdoby świąteczne, a zwłaszcza... malowali jajka do koszyczków.

To był jedyny taki pomysł w tym dniu w naszej szkole i nawet jeśli poświęcili na nią dwie lekcje, to zyskali więcej radości i możliwości porozmawiania ze sobą. Wspaniale!

Życzę wszystkim w te radosne Święta Wielkanocne takiej kreatywności i zrozumienia, że żyjemy, bo mamy wiarę, że wydarzenie, które świętujemy, jest kluczem do wieczności.

Wesołego Alleluja!

 

14.04.2014

Kolejny już raz można się przekonać, że w naszej szkole mamy wiele talentów. W Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu w sali koncertowej im. Józefa Edmunda Titza, odbył się koncert "Dona Nobis Pacem". Wraz z uczniami i pedagogami tej szkoły gościnnie wystąpił chór Adoramus z Rdzawki.

Katarzyna Lassak grała tam na skrzypcach, ale już wcześniej słuchaliśmy jej w szkole w czasie różnych uroczystości, m.in. 100-lecia szkoły, i wiemy że to nie jest jedyny instrument, z którego potrafi wydobyć tak przemiłe dźwięki. Na koncercie były też jeszcze inne osoby z naszej szkoły.

Sala była całkowicie wypełniona, a dla Nowego Targu jest to spore wydarzenie, bo po drodze spotkałem panią, która także zmierzała na ten koncert. Była bardzo dumna, kiedy mogła mi powiedzieć, że też kiedyś uczęszczała do tej szkoły i wiąże z nią wiele sentymentu. To ogromne wyzwanie dla ucznia, potrafić połączyć naukę w innej szkole i w szkole muzycznej. Chyba tylko ktoś, kto realizuje swoją pasję i ma spory talent jest w stanie tego dokonać.

Czas Wielkiego Postu zmusza do refleksji, a muzyka poważna stanowi ukojenie dla myśli i nadaje harmonii naszemu życiu! Już czekam na następny koncert!

 

09.04.2014

Dziś już przygotowałem pełną wersję przewodnika po miejscach, które będziemy zwiedzać podczas najbliższej naszej wycieczki. Zapraszam do skorzystania z materiałów. Dzięki temu będziecie się lepiej orientować na trasie i zawsze będziecie znali jej cel.

Mam też już rozkład miejsc w autobusie. Od tej pory przyjmuję mailem Wasze propozycje związane z preferowanym miejscem do siedzenia. Autobus będzie miał 66 miejsc. Ostatnie miejsca będą zajęte przez uczniów i nauczycieli z Goszczanowa. My zajmiemy nieco cichsze, mniej narażone na drgania i łatwiejsze do ewakuacji miejsca w środku autobusu. W mailu proszę podawać proponowane numery do siedzenia. Jeśli będą wolne, to zostaną dla Was zarezerwowane, jeśli nie, to otrzymacie zwrotnego maila z proponowanymi, wolnymi miejscami. Jednak do czasu kolejnej odpowiedzi mogą uprzedzić Was inne osoby. Dlatego przezornie warto czasem nie wybierać miejsca na samym końcu, gdyż można się znaleźć zupełnie odwrotnie na początku autobusu :)

 

29.03.2014

Wszyscy już chyba wyczekujemy cieplejszej aury, by móc skorzystać z różnych letnich sportów. Narty i łyżwy czas odstawić na półkę, ale co w zamian? Zupełnie podobne dyscypliny. Ja proponuję narty biegowe na kółkach, czy rolki.

Dowiedziałem się ostatnio, że rolki mają nieco gorszy wpływ na właściwości motoryczne naszego układu kostnego, ale trudno się oprzeć tej przyjemności jazdy.

W maju ma się w Krakowie odbyć referendum, m.in. w sprawie dalszych tras rowerowych, a na Podhalu jakby ktoś zupełnie zapomniał o takiej potrzebie. Bardzo mizernie wygląda ilość tras rowerowych w naszych okolicach. Nic dziwnego, że w tej chwili będę promował miejsce u naszych południowych sąsiadów, bo choć mają siedmiokrotnie mniejszą liczbę ludności, to potrafili wybudować prawie 10 km trasy rowerowej prowadzącej od Jaskini Bielskiej za Zdziarem, aż do Spiskiej Beli. Zobaczcie sami na zdjęciu, jaka to trasa i jakie ma walory krajobrazowe.

Dziś przy bezchmurnym niebie wypróbowałem rolki zakupione od samego mistrza Polski, Krzysztofa Plicha. Nie doceniłem tylko szybkości ich rozpędzania się podczas jazdy z góry i nabawiłem się dość poważnej kontuzji ręki.

Trzeba mieć świadomość, że nie jest to sport w pełni bezpieczny, zwłaszcza dla osób, które nie mają jeszcze dobrze opanowanego hamowania na rolkach. Kto jednak nie próbuje, ten nie pozna przyjemności z jazdy!

Można też wypróbować tworzone właśnie trasy rowerowe pomiędzy Nowym Targiem, a Czarnym Dunajcem. Tam jednak częste barierki postawione poprzecznie do trasy, skutecznie uniemożliwiają rozwinięcie odpowiedniej prędkości.

 

26.03.2014

Tę datę na długo zapamiętam, ponieważ miałem możliwość być uczestnikiem wyśmienitego koncertu zespołu Daddy's Cash.

Jednym z członków tego zespołu jest Jędrzej Jasiczek, uczeń klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Zakopanem - mój wychowanek. To jemu zawdzięczam zaproszenie. Koncert odbył się przed publicznością w sali Teatru Witkacego w Zakopanem. Wszystkie miejsca siedzące były zajęte, a ludzie stali nawet w przejściu.

Jędrzeja było słychać w każdym utworze, ponieważ miał do dyspozycji najgłośniejszy instrument, czyli perkusję. Jego brat - Michał, dodawał subtelności wszystkim utworom, grając na saksofonie.

Zdjęcie po lewej było oprawą graficzną biletu wstępu, ale osoby na nim przedstawione stanowiły tylko część zespołu. Koncert uświetniła także czarnoskóra wokalistka Pam Hawkins. W tle wyraźnie zaznaczał się też soulowy chór złożony z wielu osób.

To była uczta dla ucha i jeden z przyjemniejszych wieczorów. Kto by pomyślał, że profesjonalną muzykę grają niezwykle utalentowani młodzi ludzie... Często można ich posłuchać w Programie III Polskiego Radia. Gratulacje!

 

31.01.2014
Ostatni dzień przed feriami był bardzo zabawny dzięki naszym maturzystom, którzy zaprezentowali się w barwny, bardzo oryginalny sposób. Czas na zabawę, bo do matury już mniej niż 100 dni. Życzę wszystkim maturzystom takich pogodnych nastrojów w trakcie egzaminów maturalnych i przede wszystkim w czasie ogłoszenia wyników!

 

26.01.2014

W marcu 2014 r. w Teatrze Słowackiego ma miejsce premiera sztuki "Arszenik i stare koronki" Josepha Kesserlinga. Zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcieliby zobaczyć, co wyreżyserował Krzysztof Babicki, a zagra m.in. Anna Polony i Urszula Popiel. Jest to rodzaj komedii w stylu Agathy Christie. Sztuka ma rozśmieszać i przerażać, ma mieć wiele nieprzewidzianych zwrotów akcji. Jako Brodway'owski przebój, grana jest od wielu lat na scenach w różnych miejscach na ziemi.

Teraz my możemy doświadczyć rozrywki.

Planowany termin wyjazdu: 26 marzec 2014 r. na godzinę 19.00. Możemy pojechać w grupie pięciu, piętnastu lub minimum 40 osób. Cena przejazdu uwzględnia przewóz, postój autokaru, bilet i opiekę podczas wyjazdu. Wynosi 75 zł. Zapraszam do zgłaszania swojego udziału bezpośrednio lub e-mailem.

 

10.01.2014

Z przerażeniem popatrzyłem na trzy tomy powieści kryminalnej Stiega Larssona "Millennium", które zaproponowała mi do przeczytania Pani z naszej szkolnej biblioteki. Pomyślałem sobie, że chyba przecenia moje możliwości. Chciałem wypożyczyć raczej coś lekkiego, żeby uprzyjemnić sobie czas przerwy świątecznej. Byłem świeżo po przeczytaniu takiej komediowej powieści Joanny Chmielewskiej "Depozyt". Jakże odmienne są te propozycje od siebie! W obu przypadkach jest mowa o wielkiej sumie pieniędzy, którą udało się zdobyć głównym bohaterom i o ile w powieści Chmielewskiej akcja ciągle jest związana z tym, w jaki sposób można tę fortunę odzyskać, o tyle w "Milleninium" jest to tylko jeden z wielu podjętych tematów. Nie spodziewałem się, że z taką dokładnością można poruszyć tyle wątków, z których każdy mnie zaskakiwał. Mając jakieś pojęcie o informatyce, przez pewien czas w trakcie czytania, zagłębiłem się nawet w dokładniejsze sprawdzenie bezpieczeństwa danych na moim komputerze i zdecydowanie zwiększyłem czujność. Nauczyłem się uważniej interpretować sygnały od osób, które w moim odczuciu są nieprzeciętne. Zastanawiam się bardziej nad właściwym określeniem celu działania osób, które mają wpływ na losy wielu ludzi. Ta powieść zmienia człowieka, nie pozwala się przeczytać od niechcenia. Sprawia, że podczas innych zajęć oczekuje się na moment, kiedy będzie można powrócić do jej treści. Chciałoby się, żeby jej kolejne tomy wciąż były tworzone, ale ten autor już ich nie stworzy...

Zachęcam wszystkich do przeczytania tego thrillera, zwłaszcza, że czasem leży sobie na półce w naszej bibliotece!

 

15.12.2013

A jednak się udało!

Jedziemy do Niemiec, Szwajcarii i Francji. Termin wyjazdu: 5-12 maja 2014. 32 osoby zdecydowały, że chcą aktywnie wypoczywać w czasie kiedy uczniowie klas trzecich będą sprawdzać swoją wiedzę na egzaminach maturalnych. To już dziewiąty wspólny wyjazd zagraniczny, który zorganizuję dla tej szkoły. Wybraliśmy miejsca, w których jeszcze nie byliśmy. Mam zatem nadzieję, że wszyscy nie będziemy żałować decyzji.

 

11.11.2013

Jesteśmy już po wycieczce do kopalni i planetarium. Wyjazd był organizacyjnie dość trudny do przygotowania, ale na szczęście udało się zrealizować kluczowe punkty programu. Myślę, że macie już wyobrażenie, w jakich warunkach musieli pracować kiedyś górnicy i w których obszarach nieba poszukiwać określonych gwiazd i gwiazdozbiorów. Nadszedł czas na prawidłowe rozwiązania testu, który rozwiązywaliście po prezentacji specjalnie przygotowanego na tę okazję filmu.

Niestety nie mam dobrych wieści odnośnie wyjazdu zagranicznego. Obecnie jest zbyt mała liczba osób chętnych, dlatego prawdopodobnie nie będę go organizował w tym roku.

 

29.10.2013

Zbliża się termin wyjazdu przedmiotowego do kopalni i planetarium. Zapraszam wszystkich uczestników na godzinę 5.45 w piątek 8 listopada br. przed budynek szkolny od strony parkingów. Będą podstawione dwa autobusy. Bardzo proszę, aby w jednym autobusie usiedli uczniowie z klasy pierwszej gimnazjum i z klas drugich z rozszerzeniem geografii, a w drugim autobusie pozostałe osoby. Musimy bardzo sprawnie wyjechać z Zakopanego, ponieważ nie możemy się spóźnić na wjazd do kopalni, który jest zaplanowany na godzinę 9.00.

Jak zwykle odpowiedzieliście na moją propozycję bardzo aktywnie i nasza grupa będzie liczyć 112 osób, dlatego bardzo proszę o dyscyplinę podczas wyjazdu, tak, żeby wszystkie punkty programu były w pełni zrealizowane.

Zdecydowaliście także o kierunku zagranicznej wycieczki szkolnej i wstępnie został ustalony kierunek do Niemiec, Francji i Szwajcarii. Pojawiła się jeszcze jedna propozycja wyjazdu do Bułgarii ze zwiedzaniem Budapesztu, Złotych Piasków, Bałcziku i Kaliakry, Warny, Słonecznego Brzegu, Nessebaru i Belgradu. Wyjazd byłby dziewięciodniowy. Jeśli nie zostanie ustalony skład minimum 45-osobowy do 15 listopada, będziemy musieli się zastanowić nad tą propozycją lub wyjazdem do Włoch.

A zatem wszystko zależy od Was!

 

26.10.2013

Jestem pod ogromnym wrażeniem koncertu w wykonaniu góralskiego chóru młodzieżowo-dziecięcego Turliki. Obchodzili dziś bardzo uroczyście swoją szesnastą rocznicę od momentu powstania. To była ogromna radość móc widzieć, a przede wszystkim słyszeć jak pięknie śpiewają. Cieszę się jeszcze bardziej, bo mam przyjemność uczyć tak szybko rozwijające się wokalne talenty. Dziękuję za zaproszenie!

 

22.10.2013

Każdego roku jeździmy do różnych krajów Europy i aktywnie wypoczywamy ciągle zwiedzając.

W tym roku proponuję jeden z dwóch kierunków: Włochy albo Niemcy, Szwajcarię i Francję. Zdecydujcie sami, gdzie chcielibyście jechać, a potem przyjdźcie na spotkanie organizacyjne w piątek 25.10.2013 r. o godzinie 10.35 do sali 31 i zapiszcie się koniecznie na wycieczkę.

 

14.10.2013

W Dniu Nauczyciela okazało się, że mam naprawdę walecznych uczniów - wychowanków. Wszyscy bez wyjątku pokazali wielkie zaangażowanie w zwycięstwo. Dziewczęta udowodniły, że płeć nie ma znaczenia podczas wymiany kul z farbą. Nie było przegranych. Wszyscy w pewnym etapie zwyciężali!

 

27.09.2013

Przypominam o kończących się terminach zgłaszania chęci udziału w konkursach:

- Olimpiada Geograficzna do 30 września 2013 r (poniedziałek). Obecnie są 3 zgłoszenia.

- Gimnazjalny Konkurs Geograficzny do 21 października 2013 r (poniedziałek). Obecnie są 44 zgłoszenia.

- Ogólnopolski Konkurs Geograficzny Geo-Planeta do 9 października 2013 r (środa). Obecnie jest 11 zgłoszeń.

- Konkurs Wiedzy o Pasterstwie do 21 października 2013 r (poniedziałek). Obecnie jest 5 zgłoszeń.

Informuję, że o chęci udziału w wymienionych konkursach można mnie powiadomić bezpośrednio lub poprzez e-mail (Kliknij tutaj).  Więcej o konkursach można przeczytać w grupie Geografia/Konkursy Geograficzne.

 

23.09.2013

XVI edycja konkursu wiedzy o pasterstwie odbędzie się 15 listopada 2013 r.o godzinie 10 w Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN przy ul. Chałubińckiego 42A w Zakopanem. Termin zgłoszeń zespołów dwuosobowych upływa 8 listopada, dlatego przed tą datą zostanie zorganizowany w naszej szkole etap szkolny tego konkursu. Zapraszam chętnych do udziału w konkursie. Zgłoszenia będą przyjmowane przez nauczyciela geografii lub zastępcy dyrektora szkoły. Dla zwycięzców przewidywane są ciekawe nagrody.

 

17.09.2013

Do 9 października 2013 r. można się zgłaszać do ogólnopolskiego konkursu geograficznego Geo-Planeta. Więcej szczegółów uzyskacie na moich stronach o konkursach w grupie Geografia/Inne lub bezpośrednio na stronie organizatora. Zapraszam do licznego udziału zarówno gimnazjalistów, jak i licealistów.

 

13.09.2013

Są już informacje dotyczące konkursu geograficznego dla gimnazjalistów. Zapraszam na etap szkolny, który odbędzie się 24 października 2013 r. O szczegółach (wymagane treści i umiejętności oraz proponowana literatura), można dowiedzieć się wybierając zakładki: Geografia/Konkursy.

 

12.09.2013

Jutro o 11.00 odbędzie się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zakopanem. To święto dla wszystkich, którzy w tym roku szkolnym rozpoczęli naukę w naszej szkole. Już teraz zapraszam na pierwsze spotkanie Rodziców uczniów klasy 1D, które odbędzie się w najbliższy czwartek w sali 31 o godzinie 17.00. Na spotkaniu:

- wybierzemy klasową Radę Rodziców;

- porozmawiamy o konieczności podejmowania rozważnych wyborów związanych z rozszerzeniami w szkole;

- wspomnimy o obowiązujących dokumentach w szkole;

- uzgodnimy wstępny termin i rodzaj wycieczki szkolnej uczniów;

- przekażemy informację dotyczącą przewidywanych wydatków w najbliższym roku szkolnym, typu ubezpieczenie ucznia, wpłaty na Radę Rodziców, zakup podręczników itp.

- wspomnimy o pozostałych sprawach organizacyjnych.

 

02.09.2013

Rok szkolny 2013/2014 się rozpoczął. W związku z powyższym przedstawiam aktualny harmonogram zajęć dla klasy 1D na stronie O wychowawstwie. W zakładce Praca w szkole, można znaleźć również mój harmonogram zajęć. Uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów Liceum Ogólnokształcącego jest planowana na piątek 13 września 2013 r.

 

30.08.2013

Zdecydowałem się na zabezpieczenie hasłem konspektów lekcji prezentowanych w tej witrynie. Jest to wynikiem nieuprawnionego wykorzystania moich treści przez autorów niektórych podręczników. Obecnie dostęp do tej części serwisu będzie możliwy jedynie po weryfikacji użytkownika i otrzymaniu indywidualnego loginu i hasła.

Pierwotnie adresatem danych prezentowanych w tym serwisie mieli być uczniowie nauczani przez autora witryny. Tymczasem wynika ze statystyk wejść, że wykorzystanie strony przyjęło charakter globalny. W związku z powyższym, aby otrzymać dostęp do konspektów prezentowanych w tej witrynie, należy przesłać na adres mailowy autora następujące dane: imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, klasa, adres e-mail.

 

29.08.2013

Powierzono mi wychowawstwo klasy 1D w roku szkolnym 2013/2014, dlatego już dziś zapraszam przyszłych wychowanków i ich Rodziców do odwiedzenia strony: O wychowawstwie. Strona poświęcona wychowawstwu i inne, prezentujące np. statut szkoły, są także dostępne po wybraniu grupy: Praca w szkole.

Zamieściłem tam najistotniejsze daty z kalendarza szkolnego, przyszłe przewidywane terminy spotkań z Rodzicami i proponowany plan pracy wychowawczej.

 

25.08.2013

Tuż przed mającym się rozpocząć nowym rokiem szkolnym, prezentuję na swojej stronie jeszcze kilka zdjęć z moich rowerowych wycieczek. Na nich zaprezentowane są miejsca, które mają spore znaczenie dla osób zainteresowanych treściami geograficznymi.

Cieszę się, że miałem okazję eksplorować obszar Mierzei Helskiej, Pobrzeża Kaszubskiego i Słowińskiego oraz części Wysoczyzny Żarnowieckiej. Są to to bardzo atrakcyjne rejony turystyczne Polski. Większość ludzi przyjeżdża tu jednak tylko odpoczywać na plaży najczęściej we Władysławowie. Mało interesują się tym, co znajduje się nieco dalej od wybrzeża. Tymczasem kilkanaście kilometrów od linii brzegowej znajduje się piękne Jezioro Choczewo. Jeśli ktoś nie lubi słonej wody, to tu znajdzie idealne miejsce do pływania, gdzie tafla jest niemal niezmącona ruchem powietrza. Od Choczewa rozpocząłem swoją kolejną wycieczkę rowerową, by dojechać do trasy rowerowej "Wśród kwitnących róż". Po drodze podziwiałem jeszcze Jezioro Salino. Dalej trasą "Wokół Jeziora Dąbrze" dojechałem do kolejnej, nazywanej "Trasą Krainy Wiatraków". Warto pamiętać, że w Lisewie znajduje się kolejna spora farma wiatrowa.

Jadąc tymi szlakami rowerowymi, wiedziałem, że jestem już niedaleko od największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej w Żarnowcu. Postanowiłem dojechać do górnego zbiornika tej elektrowni. Warto wiedzieć, że ten zbiornik powstał po zatopieniu wsi Kolkowo. Znajduje się tam wieża widokowa, do której turyści dojeżdżają samochodami.

Lepiej jednak przyjechać tam na rowerze i objechać dookoła górny zbiornik. Można wtedy zobaczyć z bliska wielkie rury, którymi woda spływa i napędza turbiny elektrowni. W jednym miejscu jest też rewelacyjny widok na ten zbiornik. Trzeba tylko znaleźć to miejsce, gdyż zbiornik jest otoczony ogrodzeniem.

Widok na Jezioro Choczewo

Elektrownia wodna w Żarnowcu powstała w 1983 roku, a była budowana już w latach siedemdziesiątych.

Żeby mogła działać, musi wypompować wodę do górnego zbiornika.

Koszt wypompowania jest wyższy od wartości wyprodukowanej energii, ale ma sens, ponieważ wodę wypompowuje się w czasie najmniejszego zapotrzebowania na energię elektryczną, a zrzuca w wtedy, kiedy jest największe zapotrzebowanie na energię.

Elektrownia wodna miała stanowić zespół z budowaną od 1982 roku elektrownią atomową. W latach dziewięćdziesiątych zawieszono jednak jej dalszą budowę i na skutek protestów, podjęto decyzję o likwidacji. Szacowano wtedy koszt zaawansowania robót na prawie 800 mln USD.

Dziś można zobaczyć nie nadającą się już do użytku podstawę żelbetonową. Wszystkie cenniejsze elementy zostały sprzedane Czechom, albo rozkradzione.

Ostatnia moja trasa rowerowa obejmowała tereny w pobliżu Łeby. Dlatego odwiedziłem wydmy w Słowińskim Parku Narodowym i objechałem dookoła Jezioro Łebsko.

Rury elektrowni w Żarnowcu

Betonowa podstawa budowanej od 1982 r. elektrowni atomowej

Wydma w Łebie

Jezioro Łebsko

 

21.08.2013

Dziś prezentuję zdjęcia z mojej wyprawy rowerowej po Półwyspie Helskim.

Jestem zaskoczony, że na całym Półwyspie Helskim są trasy rowerowe. Dzięki temu jeździ się znacznie bezpieczniej, choć odległości są znaczące.

Aby pokonać Półwysep Helski w obie strony, trzeba przejechać 80 kilometrów.

Wyjechałem z Władysławowa i mijałem takie miejscowości jak: Chałupy, Jastarnię, Juratę, by dojechać do najdalszego krańca Półwyspu Helskiego. Na półwyspie jest obszar letniej rezydencji Prezydenta Polski. Niestety ogrodzony jest wysokim płotem i drutem kolczastym. Z satelity można zobaczyć, że jest tam nawet lądowisko dla helikoptera. Widziałem tam też sporo obiektów wojskowych i wiem, że można się natknąć na linię frontu. Mnie się to udało...

W parę chwil można się było poczuć jak na froncie.

Strzały padały we wszystkich kierunkach. To ciekawe strategiczne miejsce i można się też natknąć na wiele wojskowych schronów.

W drodze powrotnej oglądałem jeszcze loty samolotem i spadochronem.

Można spróbować swoich możliwości w Jastarni, ponieważ jest tam takie niewielkie terenowe lotnisko.

Najdalej na wschód wysunięte miejsce na Półwyspie Helskim

Symboliczny początek Polski

Chwila odpoczynku - przeciwnik nie atakuje...

Na posterunku - gotowi do obrony swojej pozycji

 

20.08.2013

Wykorzystując skrupulatnie czas wakacji, postanowiłem zwiedzić jeszcze wybrzeże naszego morza w województwie pomorskim.

Niektórzy uważają, że w Pogorzelicy są najpiękniejsze polskie plaże i myślę, że jest w tym wiele prawdy, ale na wschodnim wybrzeżu to Karwia mnie urzeka już od kilku lat.

Nic więc dziwnego, że to tam postanowiłem poszukać noclegu.

Szybko okazało się, że był to idealny wybór, zwłaszcza, że na dach samochodu zapakowałem jeszcze rowery.

Wokół Karwii są piękne trasy rowerowe, a dostrzegłem też po drodze wiele znaków symbolizujących trasy biegowe narciarskie, trasy do nordic walkingu i ścieżki konne.

W trzecim dniu pobytu mam już za sobą dwie bogate trasy pięćdziesięciokilometrowe.

Pierwsza trasa biegła z Karwii, wzdłuż plaży przez Dębki do Białogóry i dalej do Wierzchucina i Żarnowca, by wrócić przez Krokową i Karwieńskie Błota do Karwii. Zobaczyłem Jezioro

Żarnowieckie i miejsce gdzie znajduje się największa w Polsce elektrownia szczytowo-pompowa, ale zanim tam dojechałem, przekraczałem rzekę Piaśnicę, gdzie organizuje się spływy kajakowe

Nad rzeką Piaśnicą

Konie na Szlaku Nadmorskim Bałtyckim

Ścieżka rowerowa na trasie linii kolejowej Krokowa - Swarzewo

Farmy wiatrowe w Swarzewie

Druga trasa biegła z Karwii przez Sławoszyno, Kłanino i dalej ścieżką rowerową na trasie dawnej linii kolejowej Krokowa - Swarzewo do Swarzewa, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Morza.

W drodze powrotnej odwiedziłem jeszcze Władysławowo, Rozewie i Jastrzębią Górę, najbardziej na północ wysunięte miejsce Polski.Jeśli pojawią się dalsze trasy, to na pewno o nich tu napiszę. Gdyby ktoś zainteresował się tym miejscem to chętnie podzielę się dokładniejszymi informacjami na temat tych tras rowerowych.

Najdalej na północ wysunięte miejsce Polski w Jastrzębiej Górze

Widok z klifu w Jastrzębiej Górze

Latarnia morska w Rozewiu

Figurka Matki Bożej w Sanktuarium w Swarzewie

Wybrzeże w pobliżu Jastrzębiej Góry

 

25.07.2013

Zbliża się półmetek wakacji. To czas na zmiany również na mojej stronie internetowej. Informacje z poprzedniego roku szkolnego umieściłem już w archiwum. Wciąż jednak można je zobaczyć klikając na zakładce Rok 2012/2013.

Jest jeszcze dostatecznie dużo czasu, by aktywnie wypocząć. Aby Was do tego zachęcić, proponuję obejrzeć zdjęcia  z mojej ostatniej wyprawy w góry. Tym razem cała trasa wycieczki zamyka się w promieniu 18 km od ronda w Kuźnicach, a zatem można zobaczyć podobne widoki zupełnie za darmo. Klikając na zdjęcia poniżej, będziecie mogli zobaczyć przepiękne widoki. Kiedy sobie wędrowałem tymi szlakami, spotkałem Marokańczyka, który powiedział mi, że te nasze miejsca są piękniejsze, od wszystkich, jakie do tej pory spotkał, a był w różnych miejscach Ameryki, Azji i Europy. Stwierdził nawet, że widoki w Tatrach są piękniejsze, niż najpiękniejsze dzieła Pablo Picassa. Czy tak jest? Przekonajcie się sami!

 

 

   
         

 

® Piotr Zięba